Hellow World

Just another WordPress site

جلوگیری از سوختن وسایل برقی در اثر قطع برق

جلوگیری از سوختن وسایل برقی در اثر قطع برق

به نقل از ایرانیان سرویس : نوسانات برق می تواند تاثیر بدی روی وسایل برقی ما داشته باشد و وسایل الکتریکی حساس و گران قیمت را از بین ببرد. این روزها با افزایش قیمت دلار شاهد افزایش نجومی قیمت لوازم برقی هستیم. البته وقتی وسایل برقی می سوزند، تعویض آنها بسیار مشکل خواهد بود. بنابراین برای کاهش هزینه ها باید تا جایی که می توانیم از این دستگاه ها محافظت کنیم. اما نوسان برق چیست؟ و راه های جلوگیری از سوختن وسایل برقی در اثر قطع برق چیست؟

نوسانات برق ناشی از افزایش و کاهش ناگهانی مقدار جریان در سیستم الکتریکی است که می تواند علل مختلفی مانند رعد و برق، الکتریسیته ساکن، خیس شدن مسیرهای سیم کشی در اثر بارندگی داشته باشد. باران به استفاده از دستگاه های پرمصرف، استفاده از دستگاه های با ولتاژ القایی بالا، دستگاه های معیوب که نرخ مصرف برق ثابتی ندارند و … اشاره کرد.

چگونه از آسیب های ناشی از قطعی و نوسانات برق جلوگیری کنیم

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که رعد و برق زیاد دارد، می توانید از برق گیر استفاده کنید. معمولاً از صاعقه گیر برای محافظت از وسایل برقی در برابر سوختن ناشی از ولتاژ بالا ناشی از عوامل خارجی یا تغییرات جریان داخلی استفاده می شود. برقگیر، هادی جریان موجود در تجهیزات الکتریکی را به زمین متصل می کند و در نتیجه جریان اضافی به زمین منتقل می شود.

از سوختن با محافظ های الکتریکی

تا حد امکان برای وسایل برقی خود محافظ خریداری کنید تا آسیب های ناشی از قطع برق را به حداقل برسانید. این ساده ترین، سریع ترین و ارزان ترین راه حل برای جلوگیری از سوختن وسایل برقی شماست. این محافظ ها مجهز به فیوز هستند که از وسایل الکتریکی شما در صورت بروز اختلالات الکتریکی (اضافه ولتاژ، قطع برق و …) محافظت می کند. اما باید توجه داشت که نمی توان تمامی وسایل برقی از جمله لامپ ها را از خطر سوختن در زمان نوسانات برق نجات داد.

جلوگیری از نوسانات برق و سوختن وسایل برقی با جعبه فیوز

به جای خرید فیوز برای هر یک از دستگاه های خود، می توانید خانه خود را به جعبه فیوز مجهز کنید. جعبه فیوز از نوسانات ولتاژی که از طریق سیم کشی خانه شما به وسایل برقی می رسد محافظت بیشتری می کند و خطر سوختن وسایل برقی را کاهش می دهد. جعبه فیوز به گونه ای طراحی شده است که ولتاژ 240 ولت را می پذیرد، به این معنی که برای نصب این دستگاه به دو فضای خالی نیاز دارید.

یافتن علت نوسانات برق در خانه

سوختن وسایل برقی در اثر نوسانات برق می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اگر تجربه ای در این زمینه ندارید، توصیه می کنیم با یک تکنسین برق مجرب تماس بگیرید. خطوط برق ورودی و جعبه فیوز و محافظ شما باید به طور دقیق و صحیح نصب شوند. هر دستگاه الکتریکی دارای محدودیت های ولتاژی است که باید به آن ها نیز توجه کنید.

از قطع ناگهانی برق با GFCI جلوگیری کنید!

در بسیاری از کشورها، GFCI در حمام و آشپزخانه استفاده می شود. این دستگاه دارای دکمه های تست و ریست قرمز و مشکی است که جریان برق داخلی و خارجی هر پریز را کنترل می کند و اگر جریان برق از حد معینی فراتر رفت، برق را قطع می کند تا از سوختن وسایل برقی شما جلوگیری کند.

از سوختن با یو پی اس

احتمالاً در مورد دستگاه های UPS شنیده اید. این دستگاه دارای باتری یدکی می باشد که در صورت قطع برق از آن استفاده می کند تا بتوانید بدون قطع ناگهانی برق وسایل برقی خود را خاموش یا از برق بکشید. یو پی اس بیشتر برای محافظت از کامپیوترهای رومیزی در برابر قطع ناگهانی برق استفاده می شود.

از سوزاندن وسایل برقی خود بدون صرف هزینه خودداری کنید!

بهترین راه برای جلوگیری از سوختن وسایل برقی این است که هر زمان که از آنها استفاده نمی کنید آنها را از برق بکشید. نوسانات برق نمی تواند به دستگاه هایی که به برق متصل نیستند آسیب برساند و این یک حرکت هوشمندانه برای صرفه جویی در انرژی و حفظ ایمنی است

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.